Pohod na Šmarjetno goro

Objavil: Urednik .

smarjetna 2016V soboto, 30. aprila, smo se z našimi jeklenimi konjički pripeljali do vznožja Šmarjetne gore, kjer je parkirišče. Pohod smo načrtovali ob 10. uri. V prijetnem klepetu smo počakali še na zadnje udeležence. Jutro je bilo hladno, saj je bilo nebo jasno in brez oblačka. Na pot smo se podali po asfaltni cesti, ki se začne rahlo vzpenjati. Po poti smo se večkrat ustavili in občudovali naravo v lepem, jasnem vremenu. Narava je zaživele v lepih pomladnih odtenkih zelene barve. Na našem pohodu smo se srečali s poslanko, gospo Alenko Bratušek, ki nam je povedala, kako lepo je na vrhu. Še dva dni prej je bilo vse pod snegom in zelo mokro in spolzko. Kar nekaj časa smo kramljali s sogovornico, nato smo se poslovili in odšli vsak proti svojemu cilju. Prispeli smo na vrh. Zelo lep razgled se je raztezal od Kamniško Savinjskih Alp, Karavank in vse do Julijcev. Uživali smo v prelepem razgledu in toplem pomladnem soncu. Zabavali smo se ob kavici, si pripovedovali šale in obujali spomine na naše pretekle pohode. Po nekaj urnem uživanju in dobrem razpoloženju smo se odpravili v dolino. Šmarjetna gora je nizek hrib oziroma osamelec, na 643m nadmorske višine, ki se dviga nad Kranjem, na desnem bregu Save, hkrati je zadnji odrastek Škofjeloškega hribovja. Zanimivo je, da ima Šmarjetna gora dva vrhova, višjega in nižjega. Nižji vrh je iz turških časov obdržal ime Grmada. Drugo ime za nižji vrh je Gradišče, kar priča o zanimivih arheoloških ostankih, ki kulturo Gradišča uvrščajo v 8. stoletje pred našim štetjem. Na južnih pobočjih so v strmini ohranjene ozke terase, na katerih so prazgodovinski ljudje gojili vinsko trto. Vinska trta je na Šmarjetni gori prisotna še danes. Omenjena trta je cepič najstarejše trte v Sloveniji, znane mariborske trte. Na Šmarjetni gori danes stoji hotel Bellevue z veliko teraso in cerkev sv. Marjete iz 13. stoletja. Hotelska terasa ponuja enkraten razgled na celoten Kranj in njegovo bližnjo okolico.

Polona Leskovec